AS-1015CS-TNR
AS-1015CS-TNR
Supermicro 1U 4Bays Single AMD Rackmount Server
  • Single 4th Generation AMD EPYC™ 9004 Series Processors
  • 12x DIMM slots up to 3TB 3DS ECC RDIMM DDR5-4800MHz
  • 2x PCI-E 5.0 x16 FHHL
  • Dual AIOM with NCSI (OCP 3.0) for networking, 1 dedicated IPMI LAN
  • 4x 3.5/2.5" hot-swap hybrid NVMe/SATA/SAS drive bays
  • 860W redundant Platinum level 100-240Vac and 200-240 Vdc power supplies
  • (Full redundancy based on configuration and application load)
  • 2x On-board PCI-E 3.0 x2 M.2 NVMe 80mm/110mm (Boot)
Storage configuration notice:
External:
4x 3.5" Hot-swap HDD Bays
2x 2.5" Hot-swap HDD Bays
M.2:
2x M.2
SKU AS-1015CS-TNR
Processor
CPU:
Single Socket SP5
4th Generation AMD EPYC™ 9004 Series Processor
Support CPU TDP up to 360W *
Cores:
Up to 96C/192T
Note:
Memory
Memory:
Memory Capacity: 12 DIMM slots
Up to 3TB: 3DS ECC Registered RDIMM, DDR5-4800MHz
Memory Type: 4800MHz ECC DDR5 RDIMM (3DS) Up to 256GB of memory
Note:
For optimal performance AMD recommends full memory population
Memory Voltage:
1.1 V
Error Detection:
Corrects single-bit errors Detects double-bit errors (using ECC memory)
Chassis
1U Rackmount Chassis
Dimensions
Height:
1.7" (43mm)
Width:
17.2" (437mm)
Depth:
25.6" (650mm)
Front Panel
Buttons:
Power On/Off
Reset button
Universal Information (UID)
LEDs:
Drive activity
Network activity
Power status
Universal Information (UID)
Bios
BIOS Type:
AMI 32MB SPI FLASH ROM
BIOS Features:
ACPI 6.4
Plug and Play (PnP)
SMBIOS 3.5 or later
UEFI 2.8
USB Keyboard support
Onboard Devices
Chipset:
System on Chip
Network Connectivity:
Via Slim-AIOM
IPMI:
Support for Intelligent Platform Management Interface v.2.0
IPMI 2.0 with virtual media over LAN and KVM-over-LAN support
HDD Drive Bays
Hot-swap:
4x 3.5" hot-swap NVMe/SATA/SAS drive bays (4x 3.5" NVMe hybrid; 4x 3.5" NVMe dedicated)
M.2:
2x NVMe (PCIe Gen 3x2, Boot drive only)
M-Key, 2280/22110
Peripheral Bays:
2x 2.5" drive bays (optional)
Expansion Slots
PCI-Express (PCI-E):
2x PCI-E 5.0 x16 FH, 10.5"L slot(s)
2x PCI-E 5.0 x16 AIOM slot(s)
Power Supply
1U 800W/ 860W Redundant Power Supply
Dimension (W x H x L):
54.5 x 40.25 x 322 mm
AC Input:
800W: 100-127Vac / 9A-7.5A / 50-60Hz
860W: 200-240Vac / 6A-4.5A / 50-60Hz
+12V:
Max: 66.6A / Min: 0A (100Vac-127Vac)
Max: 71.6A / Min: 0A (200Vac-240Vac)
5V SB:
Max: 4A / Min: 0A
Output Type:
Backplanes (gold finger)
Certification:
Platinum Level
Input Output
LAN:
1x Dedicated IPMI LAN port
USB:
2x USB 3.0 port(s) (2 rear)
Video:
1x VGA port(s)
Serial Port:
1x COM Port(s) (1 rear)
Cooling
Fans:
6x 4cm heavy duty fans with optimal fan speed control
Air Shroud:
1x Air Shroud(s)
Operating Environment
Environmental Spec.:
Operating Temperature:
   10°C ~ 35°C (50°F ~ 95°F)
Non-operating Temperature:
   -40°C to 60°C (-40°F to 140°F)
Operating Relative Humidity:
   8% to 90% (non-condensing)
Non-operating Relative Humidity:
   5% to 95% (non-condensing)
Operating Temperature based on configurations
AS-1015CS-TNRAS-1015CS-TNRAS-1015CS-TNRAS-1015CS-TNRAS-1015CS-TNR
CPU
AMD EPYC 4th Gen Processor 9124 (3.00GHz,200W)
Added
AMD EPYC 4th Gen Processor 9174F (4.10GHz,320W)
AMD EPYC 4th Gen Processor 9224 (2.50GHz,200W)
AMD EPYC 4th Gen Processor 9254 (2.50GHz,200W)
AMD EPYC 4th Gen Processor 9274F (3.40GHz,320W)
AMD EPYC 4th Gen Processor 9334 (2.70GHz,210W)
AMD EPYC 4th Gen Processor 9354 (3.25GHz,280W)
AMD EPYC 4th Gen Processor 9354P (3.25GHz,280W)
AMD EPYC 4th Gen Processor 9374F (3.85GHz,320W)
AMD EPYC 4th Gen Processor 9454 (3.75GHz,290W)
AMD EPYC 4th Gen Processor 9454P (2.75GHz,290W)
AMD EPYC 4th Gen Processor 9474F (3.60GHz,360W)
AMD EPYC 4th Gen Processor 9534 (2.45GHz,280W)
AMD EPYC 4th Gen Processor 9554 (3.10GHz,360W)
AMD EPYC 4th Gen Processor 9554P (3.10GHz,360W)
AMD EPYC 4th Gen Processor 9634 (2.25GHz,290W)
AMD EPYC 4th Gen Processor 9654 (2.40GHz,360W)
AMD EPYC 4th Gen Processor 9654P (2.40GHz,360W)
Enterprise-Class HDD/SSD
WD Ultrastar 3.5" SATA 6Gb/s 7200 RPM HDD 2TB
Added
WD Ultrastar 3.5" SATA 6Gb/s 7200 RPM HDD 4TB
WD Ultrastar 3.5" SATA 6Gb/s 7200 RPM HDD 6TB
WD Ultrastar 3.5" SATA 6Gb/s 7200 RPM HDD 8TB
WD Ultrastar 3.5" SATA 6Gb/s 7200 RPM HDD 10TB
WD Ultrastar 3.5" SATA 6Gb/s 7200 RPM HDD 12TB
WD Ultrastar 3.5" SATA 6Gb/s 7200 RPM HDD 14TB
WD Ultrastar 3.5" SATA 6Gb/s 7200 RPM HDD 16TB
WD Ultrastar 3.5" SATA 6Gb/s 7200 RPM HDD 18TB
WD Ultrastar 3.5" SATA 6Gb/s 7200 RPM HDD 20TB
WD Ultrastar 3.5" SATA 6Gb/s 7200 RPM HDD 22TB
WD Ultrastar 3.5" SAS 12Gb/s 7200 RPM HDD 4TB
WD Ultrastar 3.5" SAS 12Gb/s 7200 RPM HDD 6TB
WD Ultrastar 3.5" SAS 12Gb/s 7200 RPM HDD 8TB
WD Ultrastar 3.5" SAS 12Gb/s 7200 RPM HDD 10TB
WD Ultrastar 3.5" SAS 12Gb/s 7200 RPM HDD 12TB
WD Ultrastar 3.5" SAS 12Gb/s 7200 RPM HDD 14TB
WD Ultrastar 3.5" SAS 12Gb/s 7200 RPM HDD 16TB
WD Ultrastar 3.5" SAS 12Gb/s 7200 RPM HDD 18TB
WD Ultrastar 3.5" SAS 12Gb/s 7200 RPM HDD 20TB
WD Ultrastar 3.5" SAS 12Gb/s 7200 RPM HDD 22TB
Seagate Exos 3.5" SATA 6GB/s 7200 RPM HDD 2TB
Seagate Exos 3.5" SATA 6GB/s 7200 RPM HDD 4TB
Seagate Exos 3.5" SATA 6GB/s 7200 RPM HDD 6TB
Seagate Exos 3.5" SATA 6GB/s 7200 RPM HDD 8TB
Seagate Exos 3.5" SATA 6GB/s 7200 RPM HDD 10TB
Seagate Exos 3.5" SATA 6GB/s 7200 RPM HDD 12TB
Seagate Exos 3.5" SATA 6GB/s 7200 RPM HDD 14TB
Seagate Exos 3.5" SATA 6GB/s 7200 RPM HDD 16TB
Seagate Exos 3.5" SATA 6GB/s 7200 RPM HDD 18TB
Seagate Exos 3.5" SATA 6GB/s 7200 RPM HDD 20TB
Seagate Exos 3.5" SAS 12Gb/s 7200 RPM HDD 2TB
Seagate Exos 3.5" SAS 12Gb/s 7200 RPM HDD 4TB
Seagate Exos 3.5" SAS 12Gb/s 7200 RPM HDD 6TB
Seagate Exos 3.5" SAS 12Gb/s 7200 RPM HDD 8TB
Seagate Exos 3.5" SAS 12Gb/s 7200 RPM HDD 10TB
Seagate Exos 3.5" SAS 12Gb/s 7200 RPM HDD 12TB
Seagate Exos 3.5" SAS 12Gb/s 7200 RPM HDD 14TB
Seagate Exos 3.5" SAS 12Gb/s 7200 RPM HDD 16TB
Seagate Exos 3.5" SAS 12Gb/s 7200 RPM HDD 18TB
Seagate Exos 3.5" SAS 12Gb/s 7200 RPM HDD 20TB