J4060-04-35X
J4060-04-35X
AIC 4U 60Bays Dual SAS Expander JBOD
J4060-04-35X, a 4U 60-Bay 12Gb/s SAS JBOD, is ideal for high-availability storage and high-performance appliance. This 4U 12Gb/s SAS JBOD enclosure with single or dual expanders supports 60 x 3.5” hot swap drives.
  • 4U high-density JBOD supports 60 hot-swap 3.5” SAS/SATA drive bays
  • IPMI compliance BMC Intelligent Enclosure Management
  • Hot swap design for maintenance and management
  • Enclosure Cable Management Kit
  • Optimized for 1000mm Depth Rack-mount Server Cabinet
SKU J4060-04-35X
Details
General
Number of Expander: Single/Dual
Expander Chip: Broadcom SAS35X40
Host/Expansion Interface: 4 x Mini SAS HD (SFF-8644) per expander module
Drives Supported
Drive Interface:
12Gb SAS (Single/Dual) / 6Gb SATA (Single)
Form Factor: 3.5"
Administration / Management
Admin/Firmware Upgrade:
In-band & Serial port interface
IEM port (Optional)
LED Indicators, Audible Alarm: Yes
Hot swap & Redundancy
Drive Bays: 60
Cooling: 6 x 120x38mm hot swap fans
PowerSupply:
800W 1+1 80+ Platinum/Titanium
1200W 1+1 80+ Platinum
1300W 1+1 80+ Titanium
Power Entry : Dual AC inlet
Expander Modules : Dual expanders (Optional)
Electrical & Environment
Universal A/C Input
Platinum/Titanium 800W:
100~127V~, 50/60Hz, 10A
200~240V~, 50/60Hz, 5A
Platinum 1200W:
100~127V,50/60Hz,10A; Total Power 800W
200~240V,50/60Hz,8A; Total Power 1200W
Titanium 1300W:
100-127V~,50/60Hz,12A
200-240V~,50/60Hz, 8.5A
Operating Environment:
Temperature 0ºC to 35ºC
Relative humidity 20% to 80%
Non-operating Environment :
Temperature -20ºC to 60ºC
Relative humidity 10% to 90%
Physical Specification
Dimensions (W x D x H):
mm: 434 x 750 x 176
inches: 17.1 x 29.5 x 6.9
Mounting:
Standard: 37” tool-less rail
Option: Cable Management Kit
J4060-04-35XJ4060-04-35XJ4060-04-35XJ4060-04-35X
Enterprise-Class HDD/SSD
WD Ultrastar 3.5" SATA 6Gb/s 7200 RPM HDD 2TB
Added
WD Ultrastar 3.5" SATA 6Gb/s 7200 RPM HDD 4TB
WD Ultrastar 3.5" SATA 6Gb/s 7200 RPM HDD 6TB
WD Ultrastar 3.5" SATA 6Gb/s 7200 RPM HDD 8TB
WD Ultrastar 3.5" SATA 6Gb/s 7200 RPM HDD 10TB
WD Ultrastar 3.5" SATA 6Gb/s 7200 RPM HDD 12TB
WD Ultrastar 3.5" SATA 6Gb/s 7200 RPM HDD 14TB
WD Ultrastar 3.5" SATA 6Gb/s 7200 RPM HDD 16TB
WD Ultrastar 3.5" SATA 6Gb/s 7200 RPM HDD 18TB
WD Ultrastar 3.5" SATA 6Gb/s 7200 RPM HDD 20TB
WD Ultrastar 3.5" SATA 6Gb/s 7200 RPM HDD 22TB
WD Ultrastar 3.5" SAS 12Gb/s 7200 RPM HDD 4TB
WD Ultrastar 3.5" SAS 12Gb/s 7200 RPM HDD 6TB
WD Ultrastar 3.5" SAS 12Gb/s 7200 RPM HDD 8TB
WD Ultrastar 3.5" SAS 12Gb/s 7200 RPM HDD 10TB
WD Ultrastar 3.5" SAS 12Gb/s 7200 RPM HDD 12TB
WD Ultrastar 3.5" SAS 12Gb/s 7200 RPM HDD 14TB
WD Ultrastar 3.5" SAS 12Gb/s 7200 RPM HDD 16TB
WD Ultrastar 3.5" SAS 12Gb/s 7200 RPM HDD 18TB
WD Ultrastar 3.5" SAS 12Gb/s 7200 RPM HDD 20TB
WD Ultrastar 3.5" SAS 12Gb/s 7200 RPM HDD 22TB
Seagate Exos 3.5" SATA 6GB/s 7200 RPM HDD 2TB
Seagate Exos 3.5" SATA 6GB/s 7200 RPM HDD 4TB
Seagate Exos 3.5" SATA 6GB/s 7200 RPM HDD 6TB
Seagate Exos 3.5" SATA 6GB/s 7200 RPM HDD 8TB
Seagate Exos 3.5" SATA 6GB/s 7200 RPM HDD 10TB
Seagate Exos 3.5" SATA 6GB/s 7200 RPM HDD 12TB
Seagate Exos 3.5" SATA 6GB/s 7200 RPM HDD 14TB
Seagate Exos 3.5" SATA 6GB/s 7200 RPM HDD 16TB
Seagate Exos 3.5" SATA 6GB/s 7200 RPM HDD 18TB
Seagate Exos 3.5" SATA 6GB/s 7200 RPM HDD 20TB
Seagate Exos 3.5" SAS 12Gb/s 7200 RPM HDD 2TB
Seagate Exos 3.5" SAS 12Gb/s 7200 RPM HDD 4TB
Seagate Exos 3.5" SAS 12Gb/s 7200 RPM HDD 6TB
Seagate Exos 3.5" SAS 12Gb/s 7200 RPM HDD 8TB
Seagate Exos 3.5" SAS 12Gb/s 7200 RPM HDD 10TB
Seagate Exos 3.5" SAS 12Gb/s 7200 RPM HDD 12TB
Seagate Exos 3.5" SAS 12Gb/s 7200 RPM HDD 14TB
Seagate Exos 3.5" SAS 12Gb/s 7200 RPM HDD 16TB
Seagate Exos 3.5" SAS 12Gb/s 7200 RPM HDD 18TB
Seagate Exos 3.5" SAS 12Gb/s 7200 RPM HDD 20TB